Testovanie na zvieratkách

      

228744
 
 
68678767
786764567
 
45675778
 
876778676
 

Testy na zvieratách: 

Pokusy na zvieratách sa vykonávajú preto, aby sme si boli istý, že produkty sú  vhodné pre ľudí a neublížia im. Spoločnosti, ktoré testujú na zvieratách hovoria, že sa vykonávajú podľa právnych predpisov a aj keď existujú alternatívne metódy, tak hovoria že na niektoré testy nie sú alternatíva, tým pádom musia testovať na zvieratách. Testujú ich aj napriek tomu, že to vyžaduje veľa času, personálu a zaťažuje to ekonomiku. 

Od roku 2009 budú v Európskej únii zrušené zákaz uvádzania na trh prípravky testované na zvieratách.   

 Zvieratá sú na testovanie chované, málokedy sú odchytené z voľnej prírody. Keby sa chované zvieratá z laboratória dostali do prírody, tak by neprežili- nemôžu sa využívať na iné účely. Zvieratá často veľmi trpia krutým zaobchádzaním.

<!--[endif]-->max

Typy testov na zvieratách: 

pyrogenita (zvýšenie telesnej teploty),

akútna toxicita (LD50- jedovatý účinok sa objavuje rýchlo- niekoľko minút, alebo hodín), 

chronická toxicita (účinok sa objaví po niekoľkých týždňoch, mesiacoch),

očná a kožná dráždivosť(Draizov test),

karcinogenita (zvieratá- väčšinou hlodavce, sú vystavované potenciálnym karcinogénom),

mutagenita (vznik genetických defektov),

vivisekcia (operačný zákrok na živom zvierati bez umŕtvenia) a iné.

Používajú sa väčšinou stále tie isté ingrediencie, len sa mení ich percentuálne zastúpenie. Na zvieratách sa už netestuje tak, ako v minulosti. Ale tu sú dva testy, ktoré sa opakujú každý rok, používajú sa stále tie isté chemikálie a testujú sa na tých istých zvieratách.

 Draizov test: zisťuje škodnosť chemikálií na človeka, po teste sú všetky zvieratá zabité a pitvajú ich. Bol "objavený" v roku 1944. 

 zajac

1.test na očnú dráždivosť- na test sa používajú najmenej traja králiky (albíni, ktoré su citlivejšie a u nich sa rýchlejšie ukáže výsledok). Králiky sa znehybnia(dajú im kliešte na oči a telo- aby sa nehýbali a aby nežmurkali niekoľko dní, kým bude prebiehať test) a do jedného oka im nakvapkajú substanciu, čo spôsobuje pálenie, svrbenie a bolesť. Potom sa zisťuje ako veľmi je oko podráždené. Druhé oko slúži ako kontrola. Králičie oko tvorí menej sĺz ako človečie, tým pádom sa látka vyplavuje menej. A nemajú reflex žmurkania, čo uľahčuje aplikáciu. Nepoužívajú sa lieky na tlmenie bolesti, aj keď sa často po teste vyskytujú na oku vredy a oko krváca. 

2.test na kožnú dráždivosť- substancie sa aplikujú na kožu zbavenú chĺpkov niečím takým, ako voskové pásiky pre ženy/lepiaca páska a strhávajú ich zo zvieraťa aj keď už chĺpky nemá, lebo mu chcú poškodiť pár vrchných vrstiev kože, ktorá je po natretí substanciou pokrytá obväzom. Ako v teste na očnú dráždivosť môže spôsobovať intenzívnu bolesť, pálenie a svrbenie. 

 LD-50 test- Lethal Dose 50 percent(smrteľná dávka 50 percent)- množstvo, alebo koncentrácia substancie sa mení, aby zabili 50 percent pokusných zvierat. Substancia je násilne podaná do žalúdka zvieraťa, inhalovaná, alebo vystavená(fototoxicita). Počas testu zvieratá trpia- bolesťou, kŕčmi, výtokom (hnis), hnačkou a krvácaním z očí a úst. Ktoré zvieratá nezomreli počas testu, sú na konci zabité. Klasický LD-50 test bol zakázaný v niektorých štátoch Európy. 

 Toto sú ďalšie typy testov, ktoré sú nahraditelné alternatívami: 

 Leptanie (rozožieranie) kože 

Kožné žieraviny sú chemikálie, ktoré vyvolávajú nezvratné poškodenie a deštrukciu kože- je doslovne zničená, nemôže sa liečiť. Typické reakcie sú vredy, krvácanie, chrasty a strata farby. 

 Zajace sa nemôžu hýbať a dajú im kliešte na laby. Testovaná chemikália sa dá na oholenú kožu na chrbte, potom sa koža pokryje obväzom a je tam celý čas, až dokým sa koža zvieraťa testuje. Normálne to trvá štyri hodiny. Potom je obväz odstránený, zistí sa stupeň poškodenia kože. Na časť kože, kde nebola daná chemikália slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za žieravinu na konci štrnásť dňového pozorovacieho testu, ak sa chemikália prežrala vonkajšou vrstvou kože a nechala viditeľné mŕtve tkanivo. Lieky proti bolesti sa nepoužívajú. 

 Kožná absorbcia 

Úloha je presne určiť v akej miere sú chemikálie schopné preniknúť pokožkou. 

 Potkaní chrbát je oholený a chemikália je naňho aplikovaná. Po 24 hodinách sa koža umyje a potkany sú dané do“ metabolických klietok“, ktoré umožňujú zhromažďovať ich výkaly pre analýzu. Zvieratá sú potom zabité a ich koža, krv a exkrementy sú analyzované. Tento test nikdy nebol uznaný ako spoľahlivý. 

 Dráždenie kože  

Poškodenie kože, ktoré je zvratné. Na koži sa vytvárajú vyrážky, opuchliny, šupiny, abnormálne tkanivo ktoré narástlo na postihnutom mieste alebo chemikália spôsobí zápal. 

 Zajace sa znehybnia a chemikália sa podá na oholenú kožu na chrbte. Na to sa dá obväz, počas testu, väčšinou štyri hodiny, je obväz odstránený. Zistí sa stupeň poškodenia. Nepoškodená koža slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za dráždidlo, ak spôsobuje zvratné poškodenie kože, ako napríklad zápal, ktorý sa zahojí čiastočne, alebo úplne, po konci štrnásť -dňového testu. Tlmiče bolesti sa nepoužívajú. Najprv sa zisťuje, či je chemikália žieravina. 

 Fototoxicita 

Alebo fotoiritácia je toxická reakcia, pri ktorej bolo zviera vystavené chemikálii a potom slnečnému, alebo ultrafialovému žiareniu. Fototoxicita sa väčšinou objavuje ako prehnané spálenie slnkom, ktoré sa prejavuje vyrážkami, opuchlinami a zápalom. Tento test sa týka liekov a liečiv, ktoré sú zjedené, alebo krémov, ktoré sa dávajú priamo na kožu.

Myši alebo morčatá sú znehybnené a na ich oholený chrbát sa im dajú rôzne koncentrácie testovanej chemikálie. Polovica zvierat je vystavená ultrafialovým lúčom po dobu dvoch, alebo viacerých hodín. Po teste sú zvieratá držané v kľude, kedy skúmajú ich kožu. Objavujú sa opuchliny a vredy, nepoužívajú sa tlmiče bolesti. Tento test nikdy nebol uznaný. 

 Pyrogenita 

Pyrogény spôsobujú horúčku alebo zápal, čo môžu predstavovať hazard so zdravím v prípade intravenóznych liekov. 

 Zviera sa znehybní a substancia sa vpichne do krvného obehu. Teplota tela sa sleduje. Zvieratá trpia dýchacími problémami, zlyhaním orgánov, smrteľným šokom. Tento test bol používaný už v roku 1940 na zajacoch. 

 

 

 

 

 

 

1. Kupuj si len biokozmetiku alebo výrobky označené malým logom s králikom, kde je napísané "Netestované na zvieratách"

2. To, že si ešte nepočul/a, o istej značke, že testuje, to neznamená, že to nerobí.
3. Pomôž to šíriť ďalej! Ale nezabudni ostatných upozorniť, že takmer všetky značky testujú. Odporúč im biokozmetiku.
4. Môžeš robiť aj niečo aktívnejšie, napr. napíš určitej firme list alebo mail, že odmietaš ich výrobky, pretože testujú na zvieratách, ale to je len na tebe.
5. Nedaj sa oklamať, tam kde je napísané dermatologicky testované a nie je to biokozmetika alebo nemá logo, tak to neznamená, že výrobok nebol testovaný aj na zvieratách.
6. Nezabudni na svojho psa alebo svoju mačku. Vieš že výrobky firmy Iams napr. Eukanuba je neuveriteľne kruto testovaná na zvieratách a obsahuje množstvo chemikálií, ktoré škodia tvojmu psovi? Podobne je to aj s Pedigree, Whiskas, Purina, Kitekat....kupuj biogranule alebo priprav pre svoje zvieratá potravu ty. Môžeš vyskúšať aj Propesko a Royal Canin. Nedaj sa oklamať peknými rečami a obalom.
7. Daj si pozor na veterinárov. Sú často podplácaní firmami, ktoré vyrábajú krmivá testované na zvieratách, preto ti ich budú ponúkať ako vynikajúce krmivá.
 

Nezabudni na zvieratá pri kupovaní kozmetiky! Vieš že sú to nedobrovoľné obete surového zneužívania pri pokusoch. Nepodporuj firmy v niečom takom! Pokusy na zvieratách sú kruté a často zbytočné. Existuje množstvo alternatívnych metód, ktoré nie sú pre zvieratka bolestivé a smrtiace !!

Obrázok

 

 


Tvorba webových stránok zdarma Webnode