kus ina cica :)
fu strasne sa mi paci ttakyy tiger :))) chcela by som mat take doma :D
Ázijské tigre sa nachádzajú v troch odlišných oblastiach:
1. vo východnej Ázii – Kórejská republika, Taiwan
2. v pevninskej časti juhovýchodnej Ázie – Thajsko, Malajzia
3. v ostrovnej časti juhovýchodnej Ázie – Indonézia, Filipíny
Ázijské tigre patria medzi novodustrializované krajiny, čo znamená, že v pomerne krátkom časovom období zaznamenali rýchly nárast hrubého národného produktu. Prešli postupne tromi takýmito obdobiami. Počas, ktorých sa stali hospodársky významnými krajinami.
1.obdobie: 50. a 60. roky 20. storočia, namiesto importu začali rozvíjať základné odvetvia vlastného priemyslu /potravinárstvo, oceliarstvo/.
2.obdobie: 70. roky, zamerali sa na exportné odvetvia /elektronika, výroba automobilov/.
3.obdobie: 80. a 90. roky vývin priemyselných odvetví na základe vlastného výskumu /počítače, telekomunikačná technika/.
Kórea
Hlavným chodom je tu ryža často kombinovaná s jačmeňom či červenou fazuľou, známe sú aj parené ryžové koláče.
Taiwan
Portugalskí moreplavci nazvali tento ostrov „Ilha farmosa“, teda Krásny ostrov pre jeho sviežo zelenú hornatú scenériu. Veľmi známou sa tiež stala tradičná čínska opera, kde o povahe postáv vypovedá ich pohyb, kostýmy a líčenie. Vo väčšine taiwanských rodín má hlavné slovo žena.
Thajsko
V 13. storočí tu bolo založené kráľovstvo, ktoré väčšinu svojich dejín ostalo nezávislé. Thajsko je najväčším producentom ananásov na svete. Štátnym náboženstvom sa stal théravádový budhizmus, tzv. cesta starších, ktorá vyzýva svojich stúpencov, aby sa podrobili zákonom karmy a snažili sa zmierniť utrpenie na svete.
Malajzia
Táto krajina je najväčším vývozcom palmového oleja na svete. V roku 1857 skupina baníkov hľadajúcich cín založila tábor Kuala Lumpur, v preklade bahnitá zátoka, a z tohto tábora vyrástlo hlavné mesto.
Indonézia
Je najväčší ostrovný štát na svete. Tieto ostrovy sú stáročia zdrojom klinčekov, škorice či muškátových orieškov. Hlavnou zložkou ekonomiky tu však už od roku 1871 kedy sa uskutočnil prvý vrt je ropa.
Filipíny
Ležia v ohnivom kruhu, v oblúku prechádzajúcom ostrovmi juhovýchodnej Ázie, ktorý je posiaty sopkami, a v dráhe silných tropických búrok. Majú zásoby zlata, medi či chrómu.
Ázijské tigre sú politicky stabilné, ich autoritatívne vlády obmedzujú činnosť opozície. Štát hrá dôležitú rolu v rozvoji priemyslu. Podporuje exportné podniky, hľadá možnosti zahraničných investícií a propaguje svoju krajinu v zahraničí.
Spolu s vývojom hospodárstva rastie aj životná úroveň obyvateľov. Ale nie všetkých. Vznikajú veľké rozdiely medzi ľuďmi žijúcimi v mestách a na vidieku, ktorý je zaostalejší, netechnický. Ľudia z dedín sa sťahujú do miest, kde ale nie je dostatočný počet voľných pracovných príležitostí. Čo znamená, že viac ako milión prisťahovalcov žije v chudobných štvrtiach, slumoch.
Ázijské tigre a ich postavenie boli od začiatku ekonomického rastu do značnej miery ovplyvnené kultúrou a predošlým politickým postavením. Oni i mnohé okolité štáty sa na kratšie obdobia ocitli pod politickou nadvládou a celkovo pod okupáciou iných štátov. Ako napríklad Kóreu ovládali Číňania, Filipíny Španieli, Indonéziu Holanďania a Briti. Táto nadvláda spôsobila rôznorodosť obyvateľstva. Napríklad v Indonézii žije 300 národností, ktoré hovoria viac ako 250-timi jazykmi. V Thajsku a Mjanmarsku žijú horské, chudobné národy, ktoré sa živia zväčša pestovaním ópia. Z neho sa získava heroín, preto sa rozširovanie drog v Thajsku trestá smrťou.
Veľké rozdiely medzi jednotlivými oblasťami juhovýchodnej Ázie sú v náboženskej príslušnosti obyvateľov. Indonézia a Malajzie sú moslimské, Zadná India je budhistická, Filipíny kresťanské. Náboženstvo veľmi vplývalo i vplýva na ich umenie a kultúru.
Keď sa krajiny vymanili spod nadvlády začali sa ekonomicky rozvíjať. Po celom svete sú známe firmy ako: Daewoo, Samsung či Hyundai. Štáty sú ľudnaté a turisticky atraktívne.
Ázijské tigre majú teda priaznivé podmienky na ďalší hospodársky rozvoj.
Dva známe ľudožrútske levy z Kene pravdepodone nezjedli vyše sto ľudí
Vedci z Kalifornskej univerzity v Satna Cruz, tvrdia, že dva legendárne ľudožrútske levy z keňskej oblasti Tsavo, ktoré ohrozovali železničný kemp v Keni, pred viac než storočím, zabili a zožrali približne 35 ľudí, a nie 135 ako tvrdili staré odhady. Táto štúdia priniesla tiež zaujímavé poznatky ohľadom správania sa týchto predátorov.
Predloha pre Hollywood
Stále útoky trvajúce devať mesiacov, sa stali predlohou už pre tri hollyvoodske filmy a zvyšky levov sú vystavené v Prírodovednom múzeu v Chichagu. Počet obetí je dodnes predmetom diskusií.
Plienenie levov ukončil až plukovník
Nový výskum zaoberajúci sa ľudožrútskymi levmi používa najnovšie metódy izotopovej analýzy srsti a kostí levov. Na základe týchto analýz, vedci odhadujú, že jeden z dvojice zožral približne jedenásť a druhý 24 ľudí počas deviatich mesiacov. Obidva levy boli zastrelení v decembri roku 1898 plukovníkom Johnom H. Pattersonom, britským úradníkom a inžinerom, ktorý bol najatý aby obnovil bezpečnosť v regióne Tsavo. Patterson, ktorý získal všeobecné uznanie, po rokoch vyhlásil, že levi zabili 135 ľudí, čo je omnoho viac ako 28 obetí, ktoré udávala Ugandská železničná spoločnosť.
Historická hádanka
Profesor Nathaniel J. Dominy z Kalifornskej univerzity sa vyjadril, že: "Počet obetí bol po dlhé roky historickou hádankou, a až teraz sú nezrovnalosti konečne vyriešené. Môžeme si lahko predstaviť dôvody, pre ktoré sa železničná spoločnosť snažila počet obetí minimalizovať a taktiež si vieme domyslieť, prečo plukovník Patterson toto číslo zámerne nafúkol. My sme však odstránili všetky tieto faktory a držali sa iba presných dát."
Na výskum stravovacích návykov každého leva, boli analyzované vzorky kolagénu z kostí a keratínu zo srsti, na pôde Prírodovedného múzea v Chichagu. Výsledky boli potom porovnané s izotopovými stopami predpokladaných zvieracích a ľudských koristí. Ľudské vzorky boli získané zo zvyškov keňskej populácie, zozbierané antropológom L. Leakym poačas jeho známej africkej expedície v roku 1929.
Spolupráca pri love
Výsledky poukazujú na to, že počas posledných mesiacov života zvierat, Pattersonom opisovaných ako vláda teroru, polovica z potravy jedného z levov pozostávala z ľudí a zvyšok z gaziel a podobných zvierat. Zatiaľ, čo u druhého leva, prekvapivo bolo v jedálničku len zopár ľudí. Tieto rozdiely v strave priviedli vedcov k názoru, že levy museli spolupracovať na tom aby každý z nich mal vo svojom jedálničku vyvážený podiel ľudí a bylinožravcov v závislosti od požiadaviek každého z nich.
"Myšlienka, že tieto levy boli schopní takejto spolupráce kvôli zloženiu svojej potravy nás nikdy pred tým nenapadla ", tvrdí profesor Dominy. Takýto spôsob lovu je pre levy užitočný keď poľujú na veľkú korisť, ako napríklad byvoli, či zebry. Ale ľudia sú príliš malé obete aby ich levy potrebovali loviť v tíme. V tomto prípade šlo o kombináciu nepriaznivých podmienok ako sucho a choroba, ktoré mohlo spôsobiť dočasnú neschopnosť levov loviť ich tradičnú korisť. Keď k tomu pridáme veľký počet ľud´a zvierat pohromade na malej ploche výstavby železnice, vážne zranenie čeľustí u jedného z levov, dostaneme zníženú schopnosť loviť prirodzeným spôsobom.
Inteligentné levy
Tieto výsledky zvýrazňujú zložitosť správania sa pri spoločnom love a naznačujú, že tieto zvieratá dokážu vyhodnotiť klady a zápory vzájomnej spolupráce v rozličných situáciách. Takéto rozdielne zloženie stravy upozorňuje na potreby jednotlivcov v polulácii. V skúmaní správania sa a ekológii zvierat sa často uvažuje o populáciii ako celku a nevnímajú sa rozdiely u jednotlivcov. Táto štúdia nám však ukázala aký dôležitý vplyv môže mať správanie sa jednotlivca na fungovanie celého spoločenstva.
Viac ako storočie po útokoch, dva keňské levy zostávajú stále známe. Národné múzeum v Keni sa snaží získať pozostatky levov späť, pretože predstavujú dôležitú súčasť miestnej histórie a dedičstva. Hrôzostrašná kapitola dejín sa skončila v decembri roku 1898, keď plukovník Patterson zastrelil jedného s levov a o 20 dní neskôr druhého. Počas posledných troch mesiacov boli útoky takpovediac na dennom poriadku a práca na železnici sa kvôli strachu robotníkov zastavila. To bolo prvý a posledný krát, kedy sa levy spomenuli v britskom parlamente ako vysvetlenie pre spomalemie práce.
Skončenie teroru síce prinieslo Pattersonovi slávu, ale profesor Dominy sa domnieva, že chválenkársky lovec mohol zveličiľ svoj odhad obetí, aby si vylepšil svoj príbeh a reputáciu. Železničná spoločnosť prisúdila levom 28 úmrtí a Patterson navýšil svoje číslo o všetky napadnutia levmi. Zo štatistických údajov vyplíva, že nie je možné aby obetí bolo viac ako 75. Samozrejme touto metódou sa dá zistiť len počet ľudí, ktorí boli zjedení, počet obetí, ktoré podľahli následkom zranení sa už nikdy nedozviem
Oko tigra
Nie je to žiaden omyl - vaša mačka je predátor. Dokonca aj vtedy ak strávi väčšinu svojho života s nosom v mačacej miske, jej prirodzenosťou je (aj vďaka vysoko vyvinutému zraku), že je horlivým a výkonným lovcom.
Rovnako ako u iných lovcov má mačka oči umiestnené v prednej časti hlavy, namiesto po stranách ako je tomu napríklad u kráv či oviec. To im umožňuje lepšie binokulárne videnie a vnímanie hĺbky na rozdiel od očí, ktoré sú po stranách hlavy.
Nočný predátor
Kvalitnejšie vnímanie hĺbky je samozrejme nevyhnutné k stanoveniu vzdialenosti potrebnej ku skoku, pokiaľ sa snažíte vypočítať ako ďaleko musíte vyskočiť, plus ešte vypracováva informácie ako preskočiť na susedov plot k jeho kŕmidlu pre vtáky.
Mačky sú predátormi a predátormi, ktorí radi lovia väčšinou v noci, preto majú špeciálne vyvinutí zrak tak, aby sa dokázal adaptovať na pohyb v úplnej tme. Odhaduje sa, že mačky vidia v šere 6-krát lepšie ako ľudia.
Prečo? Môžu to za to dve veci - mačacie zreničky a ich vrstva vlákien z corpus callosum.
Ľudská zrenička je vždy guľatá, ale mačacia zrenička môže byť guľatá ( pokiaľ je rozšírená ) alebo ustupuje na strany v niekoľkých fázach až k eliptickej fáze. Pokiaľ je eliptické vyzerá mačacie oko ako štrbina. Táto špeciálna úprava umožňuje, že mačka žmúri viečka, pokrývajúc len časť zreničiek ale nie celé čím umožňuje aspoň nejakú manuálnu kontrolu nad tým, koľko svetla prepustí dnu.
Pri otvorení (dilatovaní- rozšírení) sa mačkine zreničky môžu rozšíriť neuveriteľne rýchlo- oveľa rýchlejšie ako je tomu u ľudí. Môžu sa rozšíriť dokonca až trikrát tak rýchlo! To umožňuje prepustiť oveľa viac svetla, čo je jedným z dôvodov prečo mačky vidia výborne v šere.
Dôvodom ich výborného zraku pri stmievaní sa, je tiež špeciálna membrána, ktorú majú v zadnej časti oka. Táto membrána sa nazýva tapetum lucidum a pôsobí tak trochu ako zrkadlo pre svetlo. Potom ako svetlo prenikne do mačkinho oka zasiahne tapetum a je odrážané opäť späť cez receptory. Táto vlastnosť mačacieho oka sa prejavuje jeho charakteristickým zlatým či zeleným žiarením v tme.
Reflektory vyrábané na tomto princípe majú mnoho využití, napríklad na cestách.