cicaaaa :))

mačičky su tiez kraasne mile.

jednu mame aj my este maciatko.

Kožné problémy u mačky

V poslednej dobe sa na trhu objavilo množstvo nových insekcitídov bojujúcich proti blchám, ktoré zvyšujú našu schopnosť kontorlovať a odstraňovať zamorenie, prípadne kožné choroby s ním spojené.  Nové insekcitídne prostriedky s účinnými látkami, ako imidacloprid, fipronil a lufenuron dokážu odstrániť parazitov zo všetkých domácností, aj tých najnáchylnejších, samozrejme ak sú použité správnym spôsobom. Pred tým, ako boli tieto nové prípravky používané, drvivá väčšina prípadov škrabania sa mačiek bola spôsobená blchami. A stále platí, že najrozšírenejšou príčinou vzniku kožných ochorení spôsobujú práve blchy. Avšak aj keď väčšina mačiek sa prestane škrabať po aplikácii insekcitídu, nepochybne existuje aj skupina mačiek, ktorých škrabanie sa, vyžaduje detajlnejšiu diagnózu.

Po stopách škriabania sa
Pri rozsiahlych zmenách na pokožke, sprevádzaných škrabaním, je nanajvýš vhodná odborná konzultácia s veterinárom, či sa nejedná o kožné ochorenie spôsobené iným parazitom, ako sú blchy. Navyše u mačiek je veľmi ťažké rozlíšiť, príčiny škrabania a a vypadávania srsti. Napríklad u ľudí a psov sú vo väčšine prípadov vypadávania vlasov, či srsti napríčine hormonálne zmeny a ochorenia. U mačiek je hormonálna príčina kožných ochorení takmer vylúčená. Strata srsti v týcho prípadoch býva zväčša spôsobená prehnaným vyčesávaním.

Prejavy nadmerného škrabania môžu byť rôzne. Od menších odrenín a škrabancov, cez pravidilné vypadávanie srsti až po dermatitídu a ochorenie zvané  'Eosinophilic granuloma complex'. Dermatitída je často spojená s mazľavou a šupinatou pokožkou, plnou malých (2- 3 mm) červných chrastičiek, roztrúsených po celom tele. Ochorenie  'Eosinophilic granuloma complex' sa vyskytuje v troch formách. Prvá sa prejavuje vredom na hornej pere, ktorý je pomerne bolestivý a v niektorých prípadoch sa rozšíry, tak že pera vyzerá doslova ako vyhriznutá. Druhou, najčastejšou formou je  "eosinofilický povlak", čo sú vlastne nepekne vyzerajúce červené lézie roztrúsené po celom tele, hlavne však na trupe. A treťou formou je lineárna granulóma, ktorá sa prejavuje chrastami a podráždenými plochami, ktoré sa objavujú v rovných pásoch v okolí brady a zriedkavo na zadných labách. Všetky tieto prejavy sa od seba diametrálne líšia, avšak vo väčšine prípadov bývajú spôsobené blchami, či inými parazitmi. V niektroých prípadoch sa môžu jednotlivé prejavy vyskytovať súčasne. Vždy je však nevyhnutné vyhľadať veterinára.

Mačky sa však môžu škrabať aj z iných dôvodov ako sú parazity. Najčastejšími príčinami sú: neznášanlivosť, či alergia na jedlo,  alergia na peľ alebo prach, poštípanie hmyzom, ušná prašivina a bakteriálna infekcia.

Alergia
Pri neznášanlivosti, či alergii na potraviny, zatiaľ nikto neprišiel na presnú príčinu toho,  prečo určité potraviny vyvolávajú svrbenie.  Väčšinou sa odborníci domnievajú, že prejavy potravinovej alergie sú zapríčiniené farbivami a konzervačnými látkami obsiahnutými v potravinách. Obyčajne pomôže zmena stravy, diéta, repsektíve vylúčenie dráždiacich potravín. Toto je však pri mačkách problém, pretože väčšina z nich si môže v záhrade uloviť čo chce, prípadne sa im ujde niečo od susedov. Pri stanovovaní diagnózy, je dôležité dodržiavať niekoľko týždňovú diétu, najlepšie ak je mačka na doma pripravovanej strave.

Ďaľšou zvlášnosťou u mačiek sú zriedkavé kožné ochorenia spojené s alergiou na peľ, či prach. U ľudí aj psov sa tento problém dá pomerne rýchlo a dobre zistiť a liečiť.  Avšak u mačiek je testovanie na tento druh alergie pomerne nespoľahlivý, takže sa diagnóza musí stanoviť na základe vylúčenia iných druhov alergií (napr. na jedlo, insekcitídne prípravky). K tomuto typu alergie patrí aj atopický ekzém u mačiek. Je to nevyliečitečľné ochorenie, ktoré vyžaduje celoživotné požívanie liekov a spôsobuje mačke značné nepohodlie. Podávajú sa esenciálne mastné kysleiny a antihistaminiká, ktoré sú však málo účinné a v mnohých prípadoch je nutná dlhodobá liečba kortikostreroidmi.

Poštípanie hmyzom
Kožné ochorenia vzniknuté po poštípaní hmyzom, sú ojedinelé a väčšinou sa jedná o začervenania a opuchy, ktoré sa daljú dobre liečiť a rýchlo miznú. Najčastejšími vinníkmi sú osy, včely a komáre. K poštipnutiu dochádza na miestach, kde je menej srsti, teda na ušiach a v okolí nosa. Pri poštípnutiach komárom v okolí nosa, bolo pozorovaných niekoľko prípadov ochorení podobných "eosinofilickej granulóme". Možnou ochranou môžu byť aj insekcitídne pripravky proti blchám, ktoré môžu mať mierny repelntný účinok.

Ušná prašivina
Ušná prašivina, je pomerne dobre známe a časté ochorenie u mačiatok a vo väčších mačacích kolóniách. Je spôsobené drobným parazitom Otodectes cynotis a prejavuje škrabaním a malými čiernymi bodkami vo vnútri uší. Je veľmi nákazlivé a ľahko sa prenáša z uší do oblasti kostrče a chvosta. Pri liečbe je nevyhnutné odstrániť všetky nečistoty z uší a iných zamorených oblastí a aplikovať insekcitídne prípravky.

Bakteriálna infekcia
Kožné ochorenia spôsobené bakteriálnou infekciou sú u mačiek veľmi vzácne. Niekoľko známych prípadov sa objavilo po dlhodobej, invazívnej liečbe antibiotikami. Aj keď panuje všeobecný predpoklad, že mačky sú čistotné a vyberavé zvieratá odolné voči bakteriálnym infekcám na koži, je nutné v tejto oblasti urobiť ešte rozsiahly výskum.

                                 

Ako prijať do domácnosti ďaľšiu mačku

Máte doma mačku a chceli by ste ešte jednu?  Túžite po tom, aby sa Vaša mačacia rodina rozrástla? Niekomu by sa mohlo zdať, že to nie je problém, ale ak už máte doma jednu staršiu mačku príchod a prijatie novéh mačiatka, nemusí byť vôbec jednoduchý. Bez ohľadu na to, aká priateľská je Vaša mačka voči Vašim ľudským priateľom, pri nových mačacích prisťahovalcoch musíte postupovať veľmi opatrne. Nehovoriac o prípade, keď Vaša mačka nemá moc priateľskú povahu. Vtedy sa môže zdať príchod nového mačiatka skoro nemožný a bude vyžadovať viac času a námahy.

V prvom rade, ak plánujete priniesť domov nového obyvateľa, vyhraďte si na to hlavne dostatok času, napríklad predĺžený víkend. To Vám poskytne lepší priestor pre sledovanie a utváranie nových vzťahov a väzieb. Zo začiatku by bolo vhodné, aby nové mačiatko malo svoju vlastnú miestnosť s čistým záchodom, rovnakého typu na aký bolo zvyknuté u svojho chovateľa. Samozrejmosťou je vlastná miska s vodu a žrádlom, ktoré by malo byť tiež rovnaké, ako u predchádzajúceho majiteľa, aspoň do doby, kým si mača u Vás zvykne. To zabezpečí, že bude pokračovať v zdravom raste a zredukuje to stres nového príchodzieho. Nechajte Vášho nováčika objavovať, pre neho neznámy priestor takmer bez obmedzení a neočakávajte, že hneď prvý deň Vám bude priasť v lone. Doprajte mu dostatok času,aby pochopil kde sa nachádza a cítil sa bezpečne. Ponúknite mu malú hračku a nezabúdajte, že najlepšou stratégiou je nie prípiš veľa a nie príliš skoro.

Kľúčom k tomu, aby Vaša prvá mačka prijala a akceptovala novéh prisťahovalca je bezpečnosť. Ak sa starousadlík bude cítiť ohrozený čo i len malým mačiatkom, bude sa samozrejme sanžiť ochrániť a použije k tomu všetky možné dostupné prostriedky – prskanie, vrčanie, až útek. Takže je dôležité venovať staršej mačke vic pozornosti, prípadne ju obdariť novou hračkou. Čím mladšia je novopríchodzia mačka, tým jednoduchšie bude jej prijatie a akceptovanie. Vo všeobecnosti sa doporučuje asi tak 8 týždňové mačiatko.

Nechajte mačky, nech sa spoznávanjú prirodzenou cestou. Neskúšajte ich nasilu dávať tvárou v tvár, alebo ich v rámci zoznamovania držať pri sebe, to by Vám spôsobilo iba zbytočné problémy. Najlepšie čo môžete urobiť, je keď necháte otvorené dvere na izbe novej mačky,  keď sa už cíti bezpečne. Takto bude môcť prirodzene objavovať nový priestor aj ďaľšieho mačacieho spolubývajúceho.

Akonáhle staršia mačka objaví stopy prisťahovlaca, bude sledovať keždý jeho pohyb. Držte sa v úzadí, ale nespúšťajte mačky z dohľadu. Ak cítite zo vzniknutej situácie nervozitu, začnite sa jemne prihovárať, Vašej prvej mačke a začnite sa s ňou hrať. To jej pomôže uvoľniť sa.  Nová mačka sa môže do hry zapojiť, ak jej to starousadlík dovolí. Ak nie, je dobré hru ukončiť. Ak im doprajete toľko času, koľko budú potrebovať na prirodzené spoznávanie a nebudete nič siliť a naháňať, výsledok sa určite dostaví. Všetko bude závisieť od Vašej trpezlivosti a miere priateľskosti vašich mačiek. No a keď už budete mať doma dve šťastné a spokojné mačičky, môžete začať rozmýšľať nad tretím príchodzím...

 

 

 

 

 

 

 

 

Psi a mačky môžu spolu žiť v dokonalej harmónii v jednej domácnosti

Premýšľate o osvojení si energického malého šteniatka ako priateľa vašej mačky, ale obávate sa, že budú bojovať ako všetky mačky a psi?

Zamyslite sa znovu. Podľa nového výskumu, prvého svojho druhu, máte veľkú šancu na úspech. Podľa štúdie univerzity v Tel Avive existuje veľká pravdepodobnosť, že vaše dve zvieratká spolu budú vychádzať ako po masle pokiaľ si najskôr osvojíte mačku až potom psa a pokiaľ  budú obe ešte mláďatá (mačka menej ako 6 mesiacov, pes menej ako rok ).

„Hovoriť ako pes“
Výskumníci z univerzity v Tel Avive natočili takmer 200 videí vlastníkov oboch zvierat (mačky i psa), analyzovali ich správanie a dospeli k záveru, že spolu môžu šťastne spolunažívať pokiaľ sú splnené isté pravidlá. Objavili, že dve tretiny opýtaných majú doma pozitívny vzťah medzi mačkou a psom.

Ale nebolo to všetko také ľúbezné a jasné. Výskum uvádza nezáujem medzi mačkami a psami v 25 percentách domácností, pričom agresivita a boj boli pozorované v 10 percentách domácností.

Jedným z dôvodov boja môže byť nepochopenie vnútro-druhových signálov. Mačky a psi nemusia byť schopní prečítať reč tela toho druhého. Napríklad mačky majú sklon mávať chvostom pokiaľ sú zúrivé, kým psi v takej situácii vrčia a prehnú chrbát. Mačky pradú keď sú šťastné, psi vrtia chvostom. Odvrátená hlava u mačky znamená agresiu, kým u psa znamená rovnaká pozícia hlavy poddajnosť.

V domácnostiach kde mačky a psi žijú v harmónii výskumníci pozorovali prekvapujúce chovanie. Zistili, že mačky a psi sa učia ako hovoriť v jazyku toho druhého. Bolo prekvapujúce zistiť, že mačky sa môžu naučiť „hovoriť ako pes“ a naopak. 

Čo je obzvlášť zaujímavé, mačky a psi objavili ako vyvíjať ďalej svoje inštinkty. Môžu sa učiť čítať vzájomne reč svojich tiel, čo naznačuje, že môžu mať spoločného viac, než sa prv predpokladalo.


 


Zmierovanie mačiek a psov môže byť príkladom pre ľudí
Ako náhle sa mačka a pes vzájomne zoznámia s vystupovaním a rečou tela toho druhého, môžu sa spolu hrať, zdraviť sa tvárou v tvár a užívať si spoločné vyvaľovanie na gauči. Môžu jednoducho zdieľať tú istú misku s vodou. Rozsiahli význam tohto výskumu na psoch a mačkách sa môže rozšíriť mimo domáce zvieratá - na ľudí, ktorý spolu nevychádzajú - vrátane susedov, kolegov v práci a dokonca i na svetové superveľmoci.

Pokiaľ spolu dokážu spolunažívať mačky a psi, určite majú veľkú šancu i ľudia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode